کاربرد گرما در گلخانه

استفاده از گرماتاب در گلخانه

 در گلخانه ها برای ایجاد گرمایش از گرماتاب استفاده میشود . یکی از عوامل موثر در رشد گیاهان در گلخانه ها وجود گرمای مناسب است . گرمایی که در گلخانه به وجود می‌آید باید مانند حرارت و گرمای حاصل از نور  خورشید باشد و یا اینکه به گرمای حاصل  از تابش امواج خورشید بسیار شبیه باشد .  وقتی از گرماتاب در گلخانه ها استفاده می شود ، گرمایی  که از گرماتاب ساطع می‌شود ، مانند گرمای نور خورشید و طبیعی است ، که در رشد گیاهان نقش بسزایی دارد . پس استفاده از گرماتاب بسیار ضروری است.

در کشورهای  مختلف بخصوص ایران به دلیل کم آبی پرورش بسیاری از گیاهان را در گلخانه انجام می دهند . در فصول سرد وجود  یک گرماتاب با کیفیت در گلخانه می‌تواند نقش بسزایی را ایفا کند . در فصل سرما کشاورزی و برداشت محصولات به حداقل می‌رسد و در این فصول از گلخانه ها استفاده های زیادی می توان کرد . پس لازم است که به دستگاه هایی که در گلخانه ها استفاده می شود توجه کافی داشته باشیم . علاوه بر آن حواسمان به مصرف انرژی و بازدهی دستگاه باشد . مصرف بهینه گرماتاب  در گلخانه ،  باعث شده تا  در انبارها ، سالن های  صنعتی ، تعمیرگاه ها و اماکن ورزشی فروشگاهها ، مرغداری ها استفاده  شود .

 از پرکاربردترین استفاده از گرماتاب در گلخانه ها می باشد . استفاده  از گرماتاب در گلخانه مخصوصاً در مناطق ییلاقی و سردسیر بسیار حائز اهمیت است و باعث می‌شود که در این مناطق از نظر کیفی و کمی بازدهی محصولات را زیاد کند .  استفاده از گرماتاب هم در گلخانه هم در مکان های ورزشی دیگر و هم در سالن های بزرگ بسیار رایج شده است  و با این کار باعث می شود که مصرف انرژی کاهش یابد .

تفاوت بین سیستم گرمایشی همرفتی با گرماتاب در گلخانه

 در گذشته از دستگاه همرفتی برای گرمایش استفاده می‌کردند.  دستگاه همرفتی گرما را از کف تولید میکند و با جابجا کردن گرما  به سمت بالا تر حرکت می کند .  اگر سقف عایق  نباشد دستگاه همرفتی  انرژی  زیادی را هدر می دهد و همچنین گرما را به بخشهایی از محیط می رساند که سبب اتلاف انرژی میشود .  در مقابل استفاده از گرماتاب  باعث می شود که گرما را به تمام نقاط محیط به صورت یکنواخت و یکسان منتقل کند و هیچگونه انرژی و گرمایی را هدر ندهد . استفاده از گرماتاب  باعث گرما بخشیدن متعادل به خاک می شود .  باعث می شود که دما به صورت یکنواخت و یکسان  و بدون گرد و خاک در محیط تولید شود . هزینه تعمیر و نگهداری گرماتاب  بسیار ناچیز است .  در مصرف سوخت  گاز  و برق صرفه جویی می شود .

 گرماتاب دارای مشعل هایی است که ضد آب ضد رطوبت بوده و گرد و خاک بر روی آن هیچ اثری نمی کند.

·        فرایند تقطیر بر روی گیاهان را کاهش می دهد .

·        رویش  گیاهان قارچی و آفت گیاهان را کاهش می‌دهد .

·        فضای داخلی سالن گلخانه را اشغال نمی کند.

·        هیچ تاثیر منفی در استفاده از گرماتاب در گلخانه وجود ندارد .

 راه اندازی گرماتاب نیاز به لوله کشی آب ندارد ، از این رو استفاده از گرماتاب از  مصرف آب جلوگیری می کند .

 نایلون هایی که بر روی گیاهان در گلخانه وجود دارد با وجود گرماتاب  از یخ زدگی و پارگی آنها جلوگیری می شود .

هوای سرد در فصل  زمستان هیچ تأثیر منفی بر رشد گیاهان درون گلخانه نمی گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

قیمت و خرید لوله پلیکا فشار قوی – لوله پلیکا

لازم به ذکر است که لوله های گازی سپنتا در شهرهای مختلف منجمله تهران اهواز تبریز و سایر شهرهای دیگر به جهت سهولت در انجام پروژه تولید میگردند و صاحبین پروژه ها میتوانند به راحتی پروژه های خود را تجهیز نمایند. انواع گوناگونی از لوله پلیکا نظیر لوله پلیکا ۱۲ اینچ به صورت جزئی و […]

خرید کتونی مردانه

کتونی مردانه این روزها به انتخاب بسیاری از آقایان برای استفاده روزانه تبدیل شده‌اند. کفش‌هایی که می‌توان ساعت‌ها آن‌ها را پوشید و احساس خستگی در قسمت پاها نکرد. همچنین آقایان زیادی که ساعات زیادی در روز کفش بر پا دارند، این مدل را به نمونه‌های رسمی و اداری ترجیح می‌دهند. اما باید بدانید که هرکفش […]