کاربرد گرما در گلخانه

استفاده از گرماتاب در گلخانه

 در گلخانه ها برای ایجاد گرمایش از گرماتاب استفاده میشود . یکی از عوامل موثر در رشد گیاهان در گلخانه ها وجود گرمای مناسب است . گرمایی که در گلخانه به وجود می‌آید باید مانند حرارت و گرمای حاصل از نور  خورشید باشد و یا اینکه به گرمای حاصل  از تابش امواج خورشید بسیار شبیه باشد .  وقتی از گرماتاب در گلخانه ها استفاده می شود ، گرمایی  که از گرماتاب ساطع می‌شود ، مانند گرمای نور خورشید و طبیعی است ، که در رشد گیاهان نقش بسزایی دارد . پس استفاده از گرماتاب بسیار ضروری است.

در کشورهای  مختلف بخصوص ایران به دلیل کم آبی پرورش بسیاری از گیاهان را در گلخانه انجام می دهند . در فصول سرد وجود  یک گرماتاب با کیفیت در گلخانه می‌تواند نقش بسزایی را ایفا کند . در فصل سرما کشاورزی و برداشت محصولات به حداقل می‌رسد و در این فصول از گلخانه ها استفاده های زیادی می توان کرد . پس لازم است که به دستگاه هایی که در گلخانه ها استفاده می شود توجه کافی داشته باشیم . علاوه بر آن حواسمان به مصرف انرژی و بازدهی دستگاه باشد . مصرف بهینه گرماتاب  در گلخانه ،  باعث شده تا  در انبارها ، سالن های  صنعتی ، تعمیرگاه ها و اماکن ورزشی فروشگاهها ، مرغداری ها استفاده  شود .

 از پرکاربردترین استفاده از گرماتاب در گلخانه ها می باشد . استفاده  از گرماتاب در گلخانه مخصوصاً در مناطق ییلاقی و سردسیر بسیار حائز اهمیت است و باعث می‌شود که در این مناطق از نظر کیفی و کمی بازدهی محصولات را زیاد کند .  استفاده از گرماتاب هم در گلخانه هم در مکان های ورزشی دیگر و هم در سالن های بزرگ بسیار رایج شده است  و با این کار باعث می شود که مصرف انرژی کاهش یابد .

تفاوت بین سیستم گرمایشی همرفتی با گرماتاب در گلخانه

 در گذشته از دستگاه همرفتی برای گرمایش استفاده می‌کردند.  دستگاه همرفتی گرما را از کف تولید میکند و با جابجا کردن گرما  به سمت بالا تر حرکت می کند .  اگر سقف عایق  نباشد دستگاه همرفتی  انرژی  زیادی را هدر می دهد و همچنین گرما را به بخشهایی از محیط می رساند که سبب اتلاف انرژی میشود .  در مقابل استفاده از گرماتاب  باعث می شود که گرما را به تمام نقاط محیط به صورت یکنواخت و یکسان منتقل کند و هیچگونه انرژی و گرمایی را هدر ندهد . استفاده از گرماتاب  باعث گرما بخشیدن متعادل به خاک می شود .  باعث می شود که دما به صورت یکنواخت و یکسان  و بدون گرد و خاک در محیط تولید شود . هزینه تعمیر و نگهداری گرماتاب  بسیار ناچیز است .  در مصرف سوخت  گاز  و برق صرفه جویی می شود .

 گرماتاب دارای مشعل هایی است که ضد آب ضد رطوبت بوده و گرد و خاک بر روی آن هیچ اثری نمی کند.

·        فرایند تقطیر بر روی گیاهان را کاهش می دهد .

·        رویش  گیاهان قارچی و آفت گیاهان را کاهش می‌دهد .

·        فضای داخلی سالن گلخانه را اشغال نمی کند.

·        هیچ تاثیر منفی در استفاده از گرماتاب در گلخانه وجود ندارد .

 راه اندازی گرماتاب نیاز به لوله کشی آب ندارد ، از این رو استفاده از گرماتاب از  مصرف آب جلوگیری می کند .

 نایلون هایی که بر روی گیاهان در گلخانه وجود دارد با وجود گرماتاب  از یخ زدگی و پارگی آنها جلوگیری می شود .

هوای سرد در فصل  زمستان هیچ تأثیر منفی بر رشد گیاهان درون گلخانه نمی گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

تحلیل کارشناسی درب های ضد سرقت ارزان

در ابتدا باید عرض کنیم که درب های ضد سرقت ارزان قیمت با درب های بازاری کاملا متفاوت هستند و باید بدانید که درب ها از نظر وزن، ضخامت چهارچوب، کیفیت رویه و یراق الات تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تحلیل درب های چینی، ایرانی و ترک خواهیم پرداخت. درب ضد سرقت […]

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب   برای خرید لباس گربه سیاه در قزوین نیازی نیست که به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید بلکه می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. در صورتی که قصد دارید لباس گربه سیاه سفارش دهید می توانید با خرید از سایت ما آن […]