چرا کرونا از آنفلوآنزا خطرناک‌تر است؟

[ad_1]

به گزارش شفاف، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در اپیدمی‌ها، فاکتور R۰ یا میزان مولد پایه است؛ به این معنا که به طور میانگین هر شخص آلوده توانایی انتقال ویروس به چند نفر دیگر را دارد؟ به عنوان مثال R۰ آنفلوآنزا ۱.۳ است و R۰ کووید ۱۹ بین ۲ تا ۲.۵ متغیر است.

تفاوت R۰ کرونا و آنفلوآنزا در نگاه اول چندان به نظر نمی‌رسد، مخصوصا هنگامی که با بیماری‌های واگیرداری مانند سرخک مقایسه می‌شوند. سرخک یکی از واگیردارترین بیماری‌های شناخته شده است؛ چرا که تنها یک بیمار می‌تواند ۱۲ تا ۱۸ نفر دیگر را آلوده کند؛ از طرفی بسیاری از علائم بیماری آنفلوآنزا و کرونا مشابه یکدیگر هستند. تب، سرفه، بدن درد و خستگی و التهاب ریه از جمله موارد مشترک میان علائم این دو بیماری است.

با در نظر گرفتن عدد R۰ آنفلوآنزا متوجه می‌شویم هر فرد می‌تواند در مرحله اول یک تا دو نفر را آلوده کرده و و بعد از ۱۰ مرحله انتقال بیماری نیز ۵۶ نفر آلوده خواهند شد. این در حالی است که با در نظر گرفتن عدد ۲ برای R۰ کرونا، هر یک بیمار می‌تواند در مرحله اول دو نفر را به ویروس مبتلا کند که بعد از ۱۰ مرحله ۲هزار و ۴۷ نفر به این بیماری مبتلا خواهند شد.

چرا باید کرونا را جدی بگیریم؟

 آنفلوآنزای فصلی هر ساله حدود ۶۰ هزار نفر را در آمریکا به کام مرگ می‌کشاند؛ در حالی که در ماه مارس گذشته، کووید ۱۹ توانست ۳۴هزار نفر را در کل دنیا به کام مرگ بکشاند؛ این در حالی است که پژوهشگران معتقدند این عدد افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

اولین تفاوت اصلی انفلوآنزا و کووید ۱۹ دوره کومون آن‌ها است؛ یعنی از زمانی که ویروس کرونا وارد بدن فرد شود تا زمانی که علائم بالینی آشکار شود، حداقل ۵ روز طول می‌کشد و حتی  ممکن است این دوره گاها تا ۱۴ روز نیز افزایش پیدا کند. دانشمندان بر این باورند در بیشتر روزهای دوره کومون یا نهفتگی بیماری فرد مبتلا می‌تواند ناقل بیماری به سایرین باشد. این در حالی است که دوره نهفتگی انفلوآنزا تنها ۲ روز است؛ یعنی در روز اول آلوده شده و روز بعد متوجه ظهور علائم بیماری خواهید شد.

از سوی دیگر برخی افراد در مقابل آنفلوآنزا به بیماری ایمن هستند که این می‌تواند به دلیل تزریق واکسن یا سابقه ابتلا به آنفلوآنزا در گذشته باشد که این دو مورد می‌تواند منجر به توقف انتقال بیماری شود؛ پس در صورتی که شخصی به آنفلوآنزا مبتلا شود تنها کسانی را آلوده می‌کند که به این بیماری ایمن نیستند. در صورتی که افراد کافی در یک جامعه به بیماری مقاوم باشند می‌توانند مانند یک مانع در برابر بیماری ایفای نقش کنند.

کووید ۱۹ یک ویروس جدید است که هیچ کدام از ما قبلا به آن مبتلا نشدیم و واکسن و دارویی نیز برای آن ساخته نشده است؛ این به آن معنا است که افراد مستعد بیشتری برای ابتلا به آن وجود دارند. پس وقتی یک فرد ناقل که خودش نیز اطلاعی از بروز بیماری در خود ندارد در تماس با افراد دیگر قرار می‌گیرد، این توانایی را دارد که ویروس را مانند یک آتش بین افراد دیگر پخش کند. از طرفی تنها دو درصد افراد مبتلا به آنفلوآنزا نیاز به بستری پیدا می‌کنند؛ در حالی که ۲۰ درصد افراد کرونا مثبت شرایط اینچنینی پیدا خواهند کرد.

بر اساس اعلام کانال خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشمندان معتقدند تنها عامل فعلی بازدارنده از ابتلا به ویروس رعایت نکات بهداشتی و کاهش تماس با دیگران است؛ چراکه هنوز واکسن و داروی کووید ۱۹ ساخته نشده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

تحلیل کارشناسی درب های ضد سرقت ارزان

در ابتدا باید عرض کنیم که درب های ضد سرقت ارزان قیمت با درب های بازاری کاملا متفاوت هستند و باید بدانید که درب ها از نظر وزن، ضخامت چهارچوب، کیفیت رویه و یراق الات تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تحلیل درب های چینی، ایرانی و ترک خواهیم پرداخت. درب ضد سرقت […]

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب   برای خرید لباس گربه سیاه در قزوین نیازی نیست که به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید بلکه می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. در صورتی که قصد دارید لباس گربه سیاه سفارش دهید می توانید با خرید از سایت ما آن […]