میزان تولید و استخراج سنگ آهن در ایران و جهان

در بازار جهانی فولاد، رقابت بر سر این است که هرکشوری به چه اندازه می‌تواند فولاد، تولید و صادر کند. کشورها و شرکت‌های تولیدکننده هر روز در تلاش برای سبقت‌گرفتن از دیگری هستند. برای سنگ آهن نیز همینطور.همین موضوع، نشان از اهمیت این محصول دارد و صنایع زیادی از قبیل حمل ونقل، ساختمان، ساخت ماشین‌آلات، معدن و دیگر صنایع را درگیر خود می‌کند. فولاد یکی از پرکاربردترین محصولات مورد استفاده امروزه است که در پیشرفت و کیفت زندگی تاثیر فراوانی دارد.

در ایران

میزان تولید سنگ آهن( کنسانتره) در سال گذشته واحد های سنگ آهن مرکزی، گهر زمین، معدنی و صنعتی گل گهر، سنگان، گسترش صنایع و معادن ماهان، میشدوان، سیرجان ۲، جلال آباد، چادرملو و سنگ آهن فلات مرکزی (چاه گز)  به ۳۳ میلیون و هشت هزار و ۲۷۵ تن رسید.

 

علاوه براین میزان سنگ آهن ارسالی به مبادی مصرف هم در مجموع پارسال از سوی واحدهای یاد شده، ۳۶ میلیون و ۸۳۶ هزار و ۳۶۵ تن ثبت شد.

 

آمارهای مورد بررسی نشان می دهد در بخش استخراج گهر زمین با رقم ۱۷ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۴۹ تن با سهم ۲۶.۸ درصد از استخراج کل بالاترین میزان را به خود اختصاص داد.

 

براساس این بررسی معدنی و صنعتی گل گهر نیز در سال  با ۱۶ میلیون و ۱۱ هزار و ۷۲۰ تن بیشترین سهم در تولید سنگ آهن ( کنسانتره) را بین واحد های مورد ارزیابی  با ۴۸.۵ درصد به خود اختصاص داد.

 

چین مدت‌هاست که در صدر تولیدکنندگان آهن و فولاد جهان قرار دارد و تولید سالانه بیش از نیمی از آهن خام و فولاد دنیا در این کشور صورت می‌گیرد. طبق آمار انجمن جهانی فولاد، چین در سال 2019 نزدیک به 993.256 میلیون تن فولاد تولید کرده است و این میزان ۸ برابر بیشتر از میزان تولید دومین تولیدکننده فولاد در دنیاست.

 

شرکت آرکلورمیتال (ArcelorMittal)  

 این شرکت که در بیش از 60 کشور جهان فعالیت دارد، با تولید 96.42 میلیون تن، در سال 2018 درآمدی معادل 5.07 میلیارد دلار داشته است.

 

گروه فولادی بائو استیل (China Baowu Steel Group)

این گروه تولیدی علاوه بر اینکه دومین شرکت بزرگ تولیدکننده فولاد در جهان است، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در چین با اختلاف بیش از 20 میلیون تن نسبت به شرکت بعدی هم هست.

 

این شرکت پس از ادغام با شرکت آهن و فولاد ووهان در سال 2016 توانست ظرفیت تولیدی خود را تقریبا دو برابر کند و در سال 2018 به ظرفیت تولید 67.43 میلیون تن برسد.

 

نیپون استیل (Nippon Steel Corporation)   

بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در ژاپن که با حضور 50,000 کارمند، توانسته است به تولید بیش از 49 میلیون تن در سال 2018 برسد.

 

همان‌طور که اقتصاددانان بزرگ پیش‌بینی کرده بودند، این کشور در تولید آهن و فولاد از ژاپن پیشی گرفت و در سال ۲۰۱۹ با تولید ۱۱۱.۲۴۵ میلیون تن فولاد، دومین تولیدکننده بزرگ فولاد خام در جهان شد.

 

در سال ۲۰۱۹ ژاپن با کاهش تولید آهن و فولاد خام، پس از سال‌ها جایگاه خود را به هند داد و به سومین تولیدکننده آهن و فولاد در جهان تبدیل شد؛ اما هنوز هم ژاپن یکی از برترین صادرکنندگان صنعت آهن و فولاد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

گروه معماری بام وطراحی ویلا و مطب

    گروه معماری بام متشکل از افراد با تجربه و تحصیل کرده در دانشگاه های UBC  کانادا و شهید بهشتی تهران در رشته معماری، می باشد و زمینه ی فعالیتش پاسخ به نیاز های روز افزون صنعت ساختمان و معماری و طراحی داخلی است. این افراد در شرکت های شهر سازی ایران و در […]

کرم ضد آفتاب خارجی

Veganuary 2021: چگونه دوره وگان داشته باشیم؟ به اشتراک بگذارید MOONCUP LTD چه شما تصمیم گرفته اید یک رژیم غذایی گیاهی را برای Veganuary 2021 آزمایش کنید یا سالها گیاهی باشید ، گیاهخواری بسیار فراتر از آنچه در شکم خود قرار می دهید ، گسترش می یابد.    کرم ضد آفتاب خارجی به هر دلیلی […]