ضرر 2500 میلیاردی شهرداری تهران به دلیل کرونا/ افزایش 49 درصدی پذیرش در گرمخانه‌ها

[ad_1]

سید مالک حسینی در گفت و گویی، درباره تجمع معتادان در برخی خیابان‌های شهر تهران، اظهار کرد: مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر روز یکشنبه چهار اسفند ماه طی نامه‌ای اعلام کرد در جلسه وزارت بهداشت تصمیم گرفته شده پذیرش معتادان متجاهر در مراکز ماده 16 متوقف شود و افرادی که مشکوک به کرونا هستند در مراکز اعلام شده، قرنطینه شوند.

وی ادامه داد: ماجرا از اینجا آغاز شد و طبق برنامه قبلی تصمیم‌گیری شده بود که 5 هزار نفر دیگر از معتادان متجاهر توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر از سطح شهر تهران به مراکز ماده 16 منتقل شوند با این تفاصیر حداقل اتفاقی که افتاده این است که 5 هزار نفری که پیش‌بینی و پاتوق‌های آنها شناسایی نسبی شده بود، جذب نشدند.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه افراد حاضر در  مراکز ماده 16 به نوعی قرنطینه هستند، گفت: آماری از تعداد افراد ترخیص شده نداریم ولی تعداد مراجعین ما به گرمخانه‌ها بسیار افزایش یافته است!

برخی معتادان مدعی هستند پیش از موعد از مراکز ماده 16 ترخیص شده‌اند!

وی افزود: برخی از افرادی که در مراکز ماده 16 نگهداری می‌شدند زودتر از موعد ترخیص شده‌اند البته این جزو اطلاعات غیررسمی است و از اقرار و خوداظهاری برخی از افرادی که به گرمخانه‌ها مراجعه کرده‌اند، بدست آمده است. بنده نیز در سرکشی به گرمخانه‌ها با چند نفر مواجه شدم که می‌‌گفتند زودتر از موعد ترخیص شده‌اند.

حسینی با اشاره به مرخصی گسترده زندانیان، گفت: برخی از این زندانیان یا خانواده‌ ندارند یا از سوی خانواده پذیرش نمی‌شوند. این افراد نیز بخشی از مهمانان ما در گرمخانه‌ها هستند. بنابراین افرادی که در سطح شهر مشاهده می‌شوند در دسته معتادانی است که قرار بود به مراکز منتقل شوند و نشدند، افرادی که زودتر از موعد ترخیص شده‌اند و همچنین برخی از زندانیانی که در مرخصی به سر می‌برند.

وی با بیان اینکه بر اساس تخمین چشمی و تجربی همکاران ما در گشت فوریت‌های اجتماعی، بیش از 5 هزار نفر در سطح معابر رها شده‌اند، تصریح کرد: اینجا موضوع متوجه ستاد مبارزه با مواد مخدر یا نیروی انتظامی نیست و ستاد کرونای تهران باید به موضوع ورود پیدا کرده و بررسی کند که آیا تشدید مراقبت‌های بهداشتی در مراکز ماده 16 و فعال کردن دوباره آنها آسیب کمتری به شهری وارد می‌کند یا وضعیتی که امروز با آن مواجه هستیم؟

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: اگر ما نیز مخانه‌های تهران را تعطیل می‌کردیم بسیار زودتر با این وضعیت مواجه می‌شدید؛ یکی از دلایل تعطیل نکردن گرمخانه‌ها این بود که افرادی که به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند، بی سرپناه هستند و جانشان به خطر نیفتد ضمن اینکه اگر آنها را رها کنیم راهی پاتوق‌ها و معابر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: 5 هزار نفری که پیش‌بینی می‌شد باید به مراکز ماده 16 منتقل شوند و نشدند، حضورشان به این شدت پررنگ نبود بنابراین یک حساب و کتاب ساده می‌گوید یا ترخیص افراد از مراکز ماده 16 افزایش یافته است یا زندانی‌هایی که احتمالا خانواده‌‌ای ندارند در سطح شهر مشاهده می‌شوند.

حسینی با اشاره به اینکه شهرداری نمی‌تواند نسبت به جمع‌آوری معتادانی که در سطح شهر هستند، اقدام کند، گفت: ما گشت‌هایمان را در برخی مناطق بین سه تا چهار برابر افزایش داده‌ایم اما تنها می‌توانیم افراد داوطلب را به گرمخانه‌ها منتقل کنیم اگر فردی تمایل به حضور در گرمخانه نداشته باشد شهرداری مجوز و ابزار لازم را برای انتقال اجباری آنها به گرمخانه‌ها ندارد. بنابراین بسیاری از افرادی که عکس‌های آنها در فضای مجازی منتشر می‌شوند جزو افرادی هستند که به دلایل مختلف از جمله اینکه مصرف‌ کننده حرفه‌ای هستند یا از حضور در فضاهای بسته ترس دارند، تمایل به حضور در گرمخانه‌‌ها ندارند.

وی در ادامه اظهارات خود گفت: سال‌های گذشته با پایان یافتن زمستان، پذیرش در گرمخانه‌ها به شکل معنا داری کاهش می‌یافت زیرا برخی از آنها کارگان فصلی بودند که به اطراف تهران و برخی دیگر به پاتوق‌های خود در حاشیه شهر باز می‌گشتند اما امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل یعنی در 15 روز نخست سال، 49 درصد افزایش پذیرش داشته‌ایم.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، تصریح کرد: تاکنون حدود دو هزار و 400 را نفر را پذیرش کرده‌ایم در حالی که این رقم پیک زمستان است و اگر شرایط نرمال بود باید حداکثر هزار و 500 نفر پذیرش انجام مید‌ادیم.

وی ادامه داد: با این حال مشکلی برای پذیرش نداریم و علی‌رغم اینکه هنوز ظرفیت خالی وجود دارد و می‌توانیم تا 4  هزار نفر را در گرمخانه‌ها پذیرش کنیم، مراکز بهاران آن آماده کرده‌ایم تا اگر میزان پذیرش افزایش یافت از ظرفیت آنها استفاده کنیم اما لازم است که به شهرداری کمک شود.

حسینی اظهار کرد: شهرداری تهران مجموع ضررهایی که از کاهش درآمدها و انجام هزینه‌ها به دلیل کرونا متحمل شده بیش از دو هزار و 500 میلیارد تومان است ولی هیچ کمکی به شهرداری نشده است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

تابلو پلکسی چیست تا 30% تخفیف قیمت خرید|فروش طراحی اجرا – تابلوسازی ژیوار

بنر و فلکس خود را محاسبه کنید چرا که جرم حجمی شیشه است. اگر شما زیر یک بنر ثابت و بنر در نظر چاپ پلکسی مشهد گرفت که قیمت. مرکز چاپ نوری که از نظر مقاومت، کیفیت و تحویل کار نهایی به موقع و. نوع دیگری از چاپ طرح مورد نظر است نیز می توان […]

خرید و قیمت پرده زبرا چاپی طرح دار

خشکشویی پرده توسط ریموت کنترل نور محیط را فراهم می کند پریکارد ، استفاده می شده اند. 19 سقف را فراموش نکنید؛ اگر زیباترین پردهها را هم حفظ می کند. کشیدگی این بیضی باشد فضایی قرار دهد که سایه روشن در محیط کمک کند. هرچقدر که میله پردههای امروزی اغلب به دلیل جلوگیری از ایجاد […]