دستورالعمل ضوابط پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کارگاه‌های ساختمانی تهران تدوین و ابلاغ شد

[ad_1]

به گزارش شفاف، عبدالرضا گلپایگانی به همراه صالحی مدیرکل معماری و ساختمان از طریق جلسه ویدئوکنفرانس با معاونین شهرسازی مناطق 22گانه در جریان فعالیت‌های کارگاه‌های ساختمانی قرار گرفته و پیرو این جلسه دستور‌العمل رعایت مسائل بهداشتی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کارگاه‌های ساختمانی در شهر تهران برای اجرا ابلاغ شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: همزمان با آغاز سال جدید با ابلاغ بخشنامه طرح استقبال از بهار، کارگاه‌های ساختمانی تعطیل شد و سپس با توجه به شرایط خاص کنترل بیماری کرونا ،مجدداً با ابلاغ بخشنامه مدیریت بحران شهر تهران تعطیلی کارگاه‌های ساختمانی تمدید شد.

وی افزود: با توجه به شرایط ایجاد شده در کنترل بیماری و کاهش مبتلایان با ابلاغ بخشنامه تکمیلی درهفته گذشته، فعالیت کارگاه‌های ساختمانی از 21 فروردین ماه بلامانع اعلام شد و همه فعالیت‌های کارگاهی اعم ازساخت وساز و گود برداری و غیره به روال عادی برگشت.

گلپایگانی گفت: با توجه به شرایط موجود و خاص، فاصله‌گذاری اجتماعی ورعایت مسائل بهداشتی در تمامی  فعالیت‌ها و بخش‌ها، این موضوع نیز در کارگاههای ساختمانی با توجه به بخشنامه‌های ستاد مدیریت بحران، وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی مورد توجه ویژه ای قرار گرفت.

وی افزود: با عنایت به تأکید شهرداری تهران بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی، دستور‌العمل جامع بهداشتی و سلامت کارگاه‌های ساختمانی تدوین شد که در این دستور‌العمل سعی شده است تا تمامی مسائل و موارد مهم بهداشتی برای افراد فعال در محیط‌های کارگاهی مدنظر قرار گیرد تا محیط کارگاهی نیز از نظر بهداشتی تهدیدی را متوجه افراد شاغل در کارگاه‌ها و ساکنین محلات نکند. 

معاون شهرسازی درباره ابلاغیه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کارگاه‌های ساختمانی شهر تهران تأکید کرد: با رعایت موارد ذیل درصدد هستیم تا از میزان ابتلای افراد و گسترش بیماری کاسته شود و در مکان کارگاهی محیطی بهداشتی برای افراد شاغل و سایر افرادی که به کارگاههای ساختمانی تردد می‌کنند فراهم شود.

 وی افزود: بر این اساس، دستور‌العمل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کارگاه‌های ساختمانی شهر تهران در موارد بهداشتی در قالب بنر آماده و  به مناطق ارسال شده و مناطق نیز موظف شدند تا این موارد را به کارگاه‌های ساختمانی ابلاغ و بنر حاوی ضوابط بهداشتی را در کارگاه‌های ساختمانی نصب کنند.

در ادامه، معاون شهرسازی تأکید کرد: مهندسان ناظر درقالب مبحث 12 مقرارت ملی ساختمان مسئول مستقیم نظارت بر حسن اجرای دستورالعمل بهداشتی کارگاههای ساختمانی هستند. مالکان ساختمان هم موظف هستند تاموارد اعلامی را در کارگاه‌های ساختمانی نصب و به دقت به اجرا در آورند.

وی گفت: مهندسان ناظر در کارگاه های ساختمانی موظف هستند تا پانزدهم اردیبهشت ماه با تهیه چک لیست موارد مطرح شده را بررسی، تأیید و  نتیجه را به مناطق و اداره کل معماری و ساختمان ارائه کنند.  

گلپایگانی در پایان با اشاره بر اینکه شهرداری تهران همواره در اجرای هوشمند فاصله‌گذاری اجتماعی پیش‌قدم بوده ابراز امیدواری کرد با رعایت مسائل و ضوابط بهداشتی و دقت مستمر در اجرای تمامی بندها مطابق با دستورالعمل، محیطی بهداشتی و ایمن برای شاغلان در کارگاه‌های ساختمانی فراهم شود. 

موارد ابلاغی شامل موارد ذیل است:

-شستن دســت‌هـا بـا آب و صــابـــون و تأمین مــواد شوینـده بهداشتی مناسب توسط مالک و مجــری

– تب‌سنجی کارگران و مهندسان و پــرهیــــز از دســـت دادن و حفــظ فاصله اجتمـــاعی با ســـایر افـــراد (عدم استفاده از تب‌سنج زیرزبانی)  

– سـاخت ســـرویس بهــداشتــی- حمـــام و گذاشتـن ســــطل زبـــاله در‌دار در محـــل کارگاه ساختمـانی(اسکان فقط ویژه نگهبان و با تمهیدات خاص و فضای مناسب)  

– ضـدعفونی و گنـدزدایی و نظارت کافی سـرپرست کارگــاه بر بهـداشت محیــط (اتاق‌ها – سرویس بهداشتی و تجهیزات موجود)

– پوشــاندن دهان و بینـی هنگام سـرفه و عطســــه بــا دسـتـــمــــال و  خـــــودداری از لمس چشـــم – بینـــی و دهــان

– تأمین و استفاده از ماسک بهداشــتی – دستکش و ماسک‌طلقی بــرای همــه پرســنل کارگــاه (کارگران و مهندسان)

– عدم استفــاده از تجهیــــزات و وســایل مشترک شامل (کلاه ایمنی – دستکش – لباس – کمربند ایمنی  …) 

– عـــدم صـــرف غـــذا توســــط کارگـــــران و عوامــل ســـاختمــــانی بــه‌صورت متمرکـز و تجمیعی 

– خودداری از مصــرف محصـــولات خام و نیم‌پـــز و همچنیـن کشیـــدن قلیــان و دخانیــات در محل کارگاه ساختمانی

– عـدم حضـــــور افـــراد بالای 60 ســـــال و افـراد دارای سـابقه بیمـاری و ضعف بدنی. 

در صورت بروز بیماری موضوع  باید سریعاً به سرپرست کارگــاه اطلاع  داده شود؛ همچنین در صورت نیاز شماره‌های سامانه های مدیریت شهری: 137 – مرکز نظارت همگانی شهرداری: 1888 -اورژانس کشور: 115 – سازمان امداد و نجات: 112 – سوالات کرونایی: 4030  آماده پاسخگویی و رسیدگی به مطالبات همه شهروندان هستند.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

تحلیل کارشناسی درب های ضد سرقت ارزان

در ابتدا باید عرض کنیم که درب های ضد سرقت ارزان قیمت با درب های بازاری کاملا متفاوت هستند و باید بدانید که درب ها از نظر وزن، ضخامت چهارچوب، کیفیت رویه و یراق الات تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تحلیل درب های چینی، ایرانی و ترک خواهیم پرداخت. درب ضد سرقت […]

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب   برای خرید لباس گربه سیاه در قزوین نیازی نیست که به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید بلکه می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. در صورتی که قصد دارید لباس گربه سیاه سفارش دهید می توانید با خرید از سایت ما آن […]