داستانی آموزنده درباره قیمت و بازار این روزهای خودرو

تو کافه نشسته بودم و منتظر امیر علی بودم تا بیاد با هم بریم نمایشگاه خودرو. امیر علی چند وقتی است که دنبال خرید یک خودرو مناسب با قیمت روز خودروست. هر چند نوسانات قیمت خودرو طی چندین ماه اخیر باعث شده که هیچ ثبات قیمتی وجود نداشته باشه اما با این حال می شد حدس زد که قیمت ها چه قدر تغییر کرده اند. من  نیم ساعتی زودتر رسیده بودم. فضای کافه جوری بود که به آدم احساس نشستن و وبگردی می داد.

داشتم با خودم فکر می کردم که حالا که امیر عالی نیومده بهترین فرصته تا کمی تو دنیای اخبار خودرو بگردم و با دست پر برم نمایشگاه خودرو. صفحات سایت های مختلف را داشت چک می کردم که چشمم خورد به این تیتر که قیمت خودرو از نفس افتاد. صفحه را کامل باز کردم که امیر علی زنگ زد و گفت : من نیم ساعت دیرتر می آم کاری برام پیش اومده. می آم توضیح می دم.

من هم چیزی نگفتم و مشغول خوندن گزارش شدم. از نفس افتادن قیمت خودرو خیلی مهم است.شاید برای امیر علی هم که می خواد خودرو بخره جالب باشه.خیلی ها این روزها به دنبال قیمت روز خودرو هستند و می خوان بدونند عاقبت کی این بازار به ثبات همیشگی می رسه. صفحه را باز کردم  و پاراگراف اولش را خوندم که نوشته بود :

بازار خودرو درهفته جاری بازهم نوسان داشت این در شرایطی است که بیشتر محصولات با کاهش قیمت روبه‌رو و برخی دیگر نیز با ثبات همراه بود.آنچه مشخص است تعیین قیمت در بازاری که رکود در آن حاکم است سخت به نظر می‌رسد به‌طوری‌که برخی از فروشندگان برای فروش خودروی خود قیمت متعادلی را اظهار می‌کنند اما برخی دیگر هنوز به دنبال سود کسب شده از خودرو خریداری از کارخانه هستند. به این ترتیب تعیین قیمت ثابت در این بازار کمی سخت و ناممکن به نظر می‌رسد. با این حال سری به بازار خودرو می‌زنیم تا ببینیم قیمت خودروهای داخلی مثلا قیمت محصولات سایپا طی هفته جاری چه تغییراتی داشته است. طبق اظهارات فعالان بازار پراید ۱۱۱ با قیمت ۴۶ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود. این خودرو در این هفته نزدیک به ۸۰۰ هزار تومان از قیمت خود را از دست داده است. در حالی که سایپا ۱۱۱ افت قیمت داشته دیگر محصول این خانواده، یعنی پراید ۱۳۱ اندکی رشد قیمت را به نسبت هفته گذشته تجربه کرده است. این خودرو با قیمت ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه شده است.

دو محصول دیگر سایپا یعنی تیبای صندوقدار و ساینا نیز به ترتیب با قیمت‌های ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۵۳ میلیون تومان داد و ستد شدند. این دو خودرو به نسبت هفته گذشته افت قیمت را تجربه کرده‌اند. تیبا افت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را به نام خود ثبت کرد. ساینا نیز ۸۰۰ هزار تومان از قیمت خود را از دست داد. تیبا صندوقدار نیز در هفته جاری افت قیمت ۳۰۰ هزار تومانی داشت. به این ترتیب این خودرو با قیمت ۵۳ میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. اما سراتوی سایپا نیز که تولید آن تقریبا متوقف مانده در شرایطی که در کارخانه ۲۹۵ میلیون تومان قیمت دارد در بازار با قیمت ۲۸۰ میلیون تومان معامله می‌شود. این خودرو ظاهرا به سقف قیمتی خود رسیده است.

تیتر گزارش یه جوری بود که آدم احساس می کرد الان قیمت خودرو به یک سال قبل برگشته و همه چی عادی شده اما واقعیت چیز دیگر ی بود. بازار خودرو نشون می داد که کم رونق شده و شاید یکی از دلایل اون هم اومدن فصل پاییز باشه که طبعا فصل سفر و مسافرت نیست واسه همین میزان تقاضا هر ساله در این ماه ها کم می شه و این شاید روی قیمت تاثیر بذاره.

البته باید به امیر علی بگم دست نگه داره تا بازار خورو از نظر قیمت به وضعیت ثبات تری برسه تا با اطمینان بیشتری بشه خودرو خرید. گرچه به دلیل نبود تقاضا می شه خودروهای خوبی تو همین روزها گیر آورد. به هر حال این گزارش می  تونه نظر امیر علی رو هم جلب کنه که چه ماشینی در چه زمانی بخره.

تو همین گزارش اومده که طی  شش ماه اخیر تیراژ تولید خودرو های داخلی کاهش یافته.خودروسازان با توجه به بازار قصد دارند این تیراژ رو افزایش بدهند و ما با تولید بیشتر خودرو مواجه بشیم همین مساله هم به پایین اومدن قیمت خودرو کمک می کنه اما قیمت روز خودرو تابع فقط اینها نیست.

همین جور داشتم با خودم کلنجار می رفتم که دیدم یک نفر روبروی من نشسته. امیر علی بود. خندید و گفت: پسر تو کجایی . چی خوردی که تو این وادی ها نیستی خندیدم و گفتم:  یه خبر خوب. قیمت خودروها داره می آد پایین. اگه موافق باشی  کمی صبر کنیم تا بازار یه وضعیت ثباتی به خودش بگیره تا با خیال آسوده تری بتونی خودرو بخری. بهتر نیست ؟

امیر علی بلند بلند خندید و گفت: پاشو بریم برات توضیح بدم. مگه نمی دونی چی  شده؟ با تعجب گفتم چی، چی شده؟ دوباره خندید وگفت : دو ساعت قبل مامان ماریا به خونه مون زنگ زده و گفته حاج آقا قبول کردند ما بریم خواستگاری. خندیدم و محکم اونو بغل کردم و گفتم عالیه پسر عالی . مبارک باشه .

بعد گفتم : یعنی …. گفت : بله دیگه . وقتی قراره  زن بگیرم باید زن بگیرم. بعد  وقتی زن گرفتم ماشین بخرم . تو که می دونی من چه قدر دوست دارم ازدواج کنم و قاه قاه خندید.

قیمت روز خودرو را در سایت فرصت امروز دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

تحلیل کارشناسی درب های ضد سرقت ارزان

در ابتدا باید عرض کنیم که درب های ضد سرقت ارزان قیمت با درب های بازاری کاملا متفاوت هستند و باید بدانید که درب ها از نظر وزن، ضخامت چهارچوب، کیفیت رویه و یراق الات تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تحلیل درب های چینی، ایرانی و ترک خواهیم پرداخت. درب ضد سرقت […]

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب   برای خرید لباس گربه سیاه در قزوین نیازی نیست که به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید بلکه می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. در صورتی که قصد دارید لباس گربه سیاه سفارش دهید می توانید با خرید از سایت ما آن […]