جزئیات آخرین دستاورد‌های دانشگاه شهید بهشتی برای مقابله با کرونا

جزئیات آخرین دستاورد‌های دانشگاه شهید بهشتی برای مقابله با کرونا

[ad_1]

بابک شکری، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گویی، اظهار کرد: به منظور ایفای نقش موثر دانشگاهیان در مواجه با پاندمی ویروس کرونا علمی ابعاد گوناگون آن و ارائه راهکارهای عملیاتی جهت مقابله مناسب و مطلوب با آن اقداماتی انجام شده است.

او افزود: آگاه سازی واحدها و تشکیل خوشه های کاری توسط معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و با کمک اعضای محترم هیئت علمی در مورد بیماری کرونا تا کنون انجام شده است.

تشکیل ۶ خوشه کاری حول محور مسائل مربوط به کرونا ویروس

شکری تصریح کرد: ۶ خوشه حول محور مسائل مربوط به کرونا ویروس تشکیل شده است که این خوشه ها با تشکیل کارگروه های مجازی درصدد تبیین مسائل و چالشهای پیش رو و یافتن راهکارهای مناسب برای گریز از آسیب های پیش آمده و استفاده مناسب از فرصت های پیش رو هستند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: امیدواریم این خوشه ها پس از عبور از مرحله شکل گیری و رسیدن به مرحله بلوغ با هم فکری و استفاده مناسب از تمامی توان و ظرفیت حقیقی دانشگاهیان بتوانند نقش و وظیفه خود را در صحنه رخداد پیش آمده به خوبی ایفا کنند.

شکری با اشاره به فعالیت های این خوشه ها تصریح کرد: خوشه مسائل زیست علمی و فناوری که به بررسی مسائل متمرکز بر علوم و فناوری‌های زیستی می‌پردازد، تعریف طرح و ارسال آنها به پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تعریف و ارسال طرح به نهاد ها و سازمان های مرتبط از فعالیت‌های این دانشگاه است.

او افزود: تعریف و انجام طرح هایی در زمینه های آنالیز و تولید دارو، عضویت در شورای ساخت داروی «فاویپراویر» و پژوهش روی ویروس و رفتار آن از دیگر فعالیت‌ها در این زمینه است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: پژوهش روی ویروس و رفتار آن را می‌توان طبق موارد زیر دسته بندی کرد:

۱_  پلاسماتراپی برای خالص سازی آنتی بادی های افراد بهبود یافته جهت درمان بیماران – مطالعه اسپکترومتری جرمی این ویروس و مطالعه پروتئین S با نصب وسایل و تجهیزات.

۲_ همکاری با بنیاد برکت در زمینه تشخیص ویروس کرونا با کمک دستگاه اسپکترومتری جرمی.

۳_ مطالعه روی تولید واکسن.

۴_مطالعه رفتار اپتیکی ویروس.

۵_غربالگری مجازی بر روی کتابخانه‌ای مشتمل بر۱۱۰ هزار ترکیب طبیعی برای دستیابی به ترکیبات مهارکننده پروتئاز اصلی کرونا ویروس جدید.

۶_ استفاده از نانو امولسیون های با پایه اسانس گیاهی دارای خواص ضدمیکروبی و ضد التهابی و انجام مطالعات تکمیلی برای بررسی خواص ضد ویروسی و ضدالتهابی جهت طراحی و تولید فرآورده های دارویی استنشاقی ضد ویروسی و ضد التهابی که می‌تواند برای تولید فراورده های ضدعفونی کننده هوای محیط های سر بسته نیز به کار رود.

۷_ تأثیر ذرات نانو و نانوالیاف روی ویروس کرونا.

۸_ تأثیر مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده ها بر روی غیرفعالسازی ویروس ها.

۹_ تهیه گزارش نحوه انتشار و توزیع ویروس در کشور.

//

شکری ادامه داد: خوشه طراحی تولید که درگیر مسائل طراحی و تولید انواع دستگاه های مورد استفاده در این حوزه بر این اساس است که در چارچوب فعالیت های این خوشه تفاهم نامه‌ای با بنیاد نیکوکاری جمیلی برای عقد قرارداد به منظور طراحی، ساخت و تولید انبوه دستگاه ها و مواد ضدعفونی کننده مانند  تهیه اسانس‌های ضد ویروس،  تهیه محلول ضدعفونی کننده براساس پایه آب و اتانول همراه با عصاره گیاهانی که دارای خواص ضد ویروسی هستند، تولید دستگاه های پورتابل ضدعفونی کننده UV، تولید دستگاه های مولد آب اکسیژنه،  تولید دستگاه های مولد ازن، تولید دستگاه های تصفیه هوا، تولید دستگاه پردازشگر ضدعفونی کننده پارچه ماسک، تولید مج بند پایش علائم حیاتی افراد،  طراحی ونتیلاتورھای کوچک و  طراحی روبات های ضدعفونی کننده است. 

تولید کیت های تشخیص کرونا بر اساس گیرنده های آن

شکری درباره تولید انواع گوناگون کیت های تشخیص ویروس کرونا گفت: کیت‌ها و تشخیص کرونا ویروس براساس گیرنده های آن  صورت می گیرد و تست های ایمونولوژی، تشخیص سریع و بیوسنسور با استفاده از موبایل جهت ویروس های مختل تولید می‌شوند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تولید سامانه های نرم افزاری هوشمند اظهار کرد: این سامانه‌ها وضعیت مراجعه کننده را نسبت به ابتلاء به ویروس کرونا نشان می‌دهد و زمینه درست را برای پزشکان ایجاد می‌کند.

شکری با بیان اینکه در حال حاضر برای تدوین این سامانه ۳ پروژه پژوهشی مشترک با بیمارستان سینا در حال انجام است، گفت: مشارکت در تولید اپلیکیشن ماسک که در آن می‌توان نقش ابتلا به کرونا را در کشور، شهر و محل زندگی دید و از مناطق آلوده دوری کرد، همچنین می‌توان با پاسخ منظم به سوالات اپلیکیشن احتمال ابتلای افراد به کرونا را سنجید.

شکری افزود: خوشه مسائل حقوقی شامل چالش ھای حقوقی کنونی در خصوص پیشگیری موثر و پیش بینی زیرساخت ھای بهداشتی و درمانی مطلوب و متناسب با ابعاد گسترده آن (آسیب شناسی وضع موجود)، ارزیابی تحلیلی چالش های حقوقی در مواجه مراجع، مقامات و مأموران عمومی با پدیده مذکور در زمان وقوع بحران، خلأها و نواقص نظام حقوقی در مواجه با آثار این پدیده و راهکارهای جبرانی عام و خاص برای خسارات مادی و معنوی ناشی از این بحران و ارائه راھکارهای حقوقی کوتاه مدت و بلند مدت برای مواجه مطلوب می‌شود.

شکری تصریح کرد: بررسی و تحقیق نسبت به چالش های نظام حقوقی در استفاده از چارچوب «وضعیت اضطراری» و مدیریت اداره امور عمومی در سایر حوزه های حقوق از جمله حوزه حقوق بشر، حقوق بین الملل، حقوق خصوصی، حقوق جزا، حقوق اقتصادی هم از موارد مسائل حقوقی برای پیشگیری از کروناست.
//

تهیه محتواهای ویدیویی کوتاه  با هدف تامین بهداشت روانی افراد

این معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی درباره تاثیر سلامت جسمانی بر ویروس کرونا گفت: تأثیر فعالیت های ورزشی در تقویت سیستم های ایمنی و تنفسی جهت پیشگیری، تأثیر فعالیت های ورزشی در بهبود شرایط جسمانی بیماران قلبی وعروقی به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کووید-۱۹ و عوارض آن ، تهیه مستندات علمی و دستورالعمل اجرایی برای سالمندان، بیماران فشار خونی، دیابتی، کبد را شامل می‌شود.

شکری افزود: تهیه محتواهای ویدیویی کوتاه (۱ تا ۲ دقیقه ای) و کاربردی با هدف تامین بهداشت روانی افراد در شرایط فعلی با تمرکز بر ماندن در خانه و اداره کردن خود، خانواده و کودکان از دیگر اقدامت دانشگاه است که این محتواها در سایت دانشکده و دانشگاه و با هشتک فراز و فرود زندگی در ۳ طبقه کودک و نوجوان، بزرگسال، زوج و خانواده تهیه و به تدریج بارگذاری می‌شوند.

او درباره خوشه دینی، اخلاقی که یکی از جنبه‌های عملی دانشگاه شهید بهشتی برای مقابله با کروناست، گفت: نظر به اهمیت جنبه های فرهنگی و اخلاقی، خوشه‌ای تحقیقاتی با عنوان ” دینی ـ اخلاقی” ایجاد شده است؛ که اهمیت موضوعات کاری این خوشه شامل  معنای زندگی و روش های آرامش بخشی، کرونا و چالش های اخلاقی، کرونا و تغییر نگرش در حیات بشری،  بیماری های ھمه گیر و مسائل کلامی، تاریخ بیماری های همه گیر در ایران و جهان اسلام ، برنامه ریزی برای برگزاری یک همایش بین المللی مجازی در زمین اخلاق کاربردی و بلایای فراگیر را شامل می شود. 

انتهای پیام/ 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

تحلیل کارشناسی درب های ضد سرقت ارزان

در ابتدا باید عرض کنیم که درب های ضد سرقت ارزان قیمت با درب های بازاری کاملا متفاوت هستند و باید بدانید که درب ها از نظر وزن، ضخامت چهارچوب، کیفیت رویه و یراق الات تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تحلیل درب های چینی، ایرانی و ترک خواهیم پرداخت. درب ضد سرقت […]

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب   برای خرید لباس گربه سیاه در قزوین نیازی نیست که به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید بلکه می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. در صورتی که قصد دارید لباس گربه سیاه سفارش دهید می توانید با خرید از سایت ما آن […]