جاده‌ها خلوت شد/گزارشی از کاهش ۶۰درصدی ترددها تا افت ۷۰درصدی سفرها

[ad_1]

به گزارش شفاف به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهران قربانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: تدابیر لازم برای تامین سلامت و بهداشت سفرهای ناوگان عمومی در مراحل تهیه بلیت و حین سفرها اتخاذ و ابلاغیه های مربوطه صادر شده است که با اجرای آن ها از سوی شرکت های حمل و نقل مسافری، رانندگان و رعایت خود مسافران شرایط مطلوب برای انجام سفرهای ضروری تامین می شود.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: از 25 اسفند ماه 98 تا یازدهم فروردین ماه، تعداد سفرهای ناوگان عمومی مسافری 70 درصد کاهش و جابه جایی تعداد مسافرین 76 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

وی با بیان این خبر، گفت: پس از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی نیز استفاده از ناوگان عمومی مسافری روند کاهشی داشته است؛ به نحوی که بیش از 20 درصد کاهش را نشان می دهد.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره آخرین وضعیت ترمینال های مسافری و ایجاد محدودیت و ممنوعیت برای سفرهای نوروزی، توضیح داد: در شرایط فعلی، رویکرد صحیح در حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری، ارجحیت انجام سفرهای ضروری و اجتناب ناپذیر مردم با ناوگان حمل و نقل عمومی بوده زیرا قابل بررسی و مدیریت است؛ بنابراین سیاست صحیح فعلی، ایجاد محدودیت ها به صورت مدیریت شده و انجام سفرها به صورت کنترل شده و نه ممنوعیت سفرها است.

وی در خصوص اینکه چگونه سفرهای غیرضروری مردم در این زمینه کنترل خواهد شد، اعلام کرد : با توجه به سازو کارهای اتخاذ شده و تعطیلی کلیه اماکن اقامتی، تفریحی و سیاحتی عملا استفاده از حمل و نقل عمومی با قصد سفرهای ضروری و غیر قابل اجتناب در حال انجام است که گریزناپذیر است. تدابیر لازم برای تامین سلامت و بهداشت سفرهای ناوگان عمومی در مراحل تهیه بلیت و حین سفرها اتخاذ و ابلاغیه های مربوطه صادر شده است که با اجرای آن ها از سوی شرکت های حمل و نقل مسافری، رانندگان و رعایت خود مسافران شرایط مطلوب برای انجام سفرهای ضروری تامین می‌شود.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای خاطرنشان کرد : استقرار تیم های بهداشتی ذی ربط همچون هلال احمر و اورژانس در هر یک از استان ها برای کنترل وضعیت سلامت راننده و مسافران در محل پایانه های مسافری جاده ای در مبدا و مقصد سفرها متعاقب صدور صورت وضعیت برای ناوگان اعزامی بهترین اقدامی بوده که در قالب پایانه ها مدنظر بوده است و چنانچه با قوت و مستمر با اهتمام استانداران و مدیران و عوامل استانی پی گیری شده و تداوم یابد، قطعا ضریب اطمینان بالاتری در خصوص سلامت و بهداشت مسافران عزیز تامین خواهد شد.

قربانی افزود: علاوه بر کنترل های ارشادی و عملیاتی مذکور، مسئولیت کنترل مبادی ورودی و خروجی شهرها به عهده نیروهای محترم انتظامی است که شواهد و قرائن حکایت از کنترل جدی در این زمینه دارد. بسته های حمایتی در دو گروه حمایت های عمومی شامل کمک های یارانه ای دولت و وام خرید کم بهره برای کلیه آحاد آسیب پذیر خانواده حمل و نقل که بیشترین ضررها را متحمل شده اند در دست پیگیری و کارسازی است. همچنین، در خصوص حمایت های تخصصی هم اقدامات متنوعی همچون تخصیص سوخت یارانه ای، حذف هزینه های جاری در فرآیند فعالیتها مثل تمدید غیرحضوری کارت هوشمند و… و. و پیگیری تعویق در پرداخت حق بیمه و موارد مشابه مد نظر می باشد که به محض نهایی شدن و قطعیت آنها موارد جدید اطلاع رسانی خواهند شد.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، اعلام کرد : هیچ یک از پایانه های مرزی از سوی کشورمان مسدود نیست و برخی به صورت یک طرفه از سوی کشورهای مقابل مسدود شده است البته این موضوع بین سایر کشورهای دیگر جهان هم در این ایام و شرایط خاص هم اتفاق افتاده است. مرزهای چزابه، شلمچه، مهران و خسروی با عراق تا تاریخ 27 فروردین، رازی، سرو و بازرگان با ترکیه، سرخس، اینجه برون، لطف آباد و باجگیران با ترکمنستان تا 11 اردیبهشت ماه، مسدود می باشند و میرجاوه با پاکستان به مدت 2 هفته از 25 اسفند مسدود بوده که البته فعلا بازگشایی نشد.

قربانی همچنین بیان کرد : سایر مرزها با ظرفیت کامل به فعالیت ادامه می دهند و ارتباط ریلی با کشورهای ترکمنستان و ترکیه برقرار است. رایزنی ها با وزارت بهداشت کشورمان و کشورهای همسایه به منظور تهیه پروتکل بهداستی مشترک در حال انجام است تا نگرانی در حوزه حمل ونقل بین الملل و ترانزیت جاده ای کالا برای همه کشورها برطرف شود.

* کاهش 94 درصدی سفرهای ریلی و 70 درصدی سفرهای هوایی

وزیر راه و شهرسازی هم از کاهش 94 درصدی سفرهای ریلی، 75 درصدی سفرهای جاده‌ای با ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی و 70 درصدی سفرهای هوایی در نوروز 99 خبر داد.

محمد اسلامی وزیر راه در جلسه دیروز هیأت دولت گزارشی از کاهش سفرهای نوروزی ارائه داد. بر اساس آمار ارایه شده از سوی وزیر راه و شهرسازی در جلسه هیات دولت، سفرهای ریلی 94 درصد، سفرهای حمل و نقل عمومی جاده با اتوبوس 75 درصد و هوایی 70 درصد کاهش داشته است و سفرهای شخصی جاده‌ای کاهش چشمگیری داشته است.

همچنین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در جدیدترین آمار خود، اعلام کرد: ترددهای تجمعی در جاده های کشور در فاصله زمانی 25 اسفند 98 تا هشتم فروردین جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 60 درصد کاهش یافته است.

* کاهش 60 درصدی تردد‌های تجمعی در راه های کشور

مدیر مرکز مدیریت راه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، گفت: ترددهای تجمعی در جاده های کشور در فاصله زمانی 25 اسفند 98 تا هشتم فروردین جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 60 درصد کاهش یافته است.

علی اکبر آشوری مدیر مرکز مدیریت راه های این سازمان با اشاره به آمار تجمعی ترددها در بازه زمانی 25 اسفند 98 تا هشتم فروردین ماه جاری گفت: در مدت مذکور بالغ بر 11 میلیون و 871 هزار تردد بین استانی ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 60 درصد کاهش داشته است.

وی در خصوص میزان تردد‌های بین ‌شهری از ساعت صفر تا 24 روز هشتم فروردین، اظهار کرد: میزان تردد براساس اطلاعات ثبت شده توسط سامانه‌های تردد شمار در جاده‌ها بالغ بر  695 هزار وسیله نقلیه است که نسبت به  ترددهای روزهفتم فروردین ماه 20 درصد و نسبت به مدت‌ مشابه در سال گذشته  73 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: میزان ورود و خروج استان تهران در روز هشتم فروردین‌ماه بالغ بر 151 هزار وسیله نقلیه است که نسبت به روز هفتم فروردین 28 درصد و نسبت به روز مورد اشاره در سال گذشته 77 درصد کاهش داشته است.

مدیر مرکز مدیریت راه‌های کشور یادآور شد: آمار تجمعی ترددهای استان تهران در بازه زمانی بیست و پنجم اسفند 98 تا هشتم فروردین 99 بالغ بر سه میلیون و 400 هزار وسیله نقلیه است  که نسبت به یک سال قبل خود بالغ بر 56 درصد کاهش داشته است.

به گفته آشوری نمودار و تحلیل‌های آماری حاکی از شروع بازگشت مردم از سفر‌ها از هفتم  فروردین ماه است اگرچه شتاب زیاد و تعداد قابل توجهی ندارد.

مدیر مرکز مدیریت راه‌های کشور با اشاره به تردد عادی و روان در تمامی محور های شریانی و غیر شریانی کشور خاطرنشان کرد: آمار ترددها حاکی از همکاری مردم  و کاهش ترددها است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور با بهره‌گیری از ظرفیت های موجود در محورهای مواصلاتی کشور از قبیل تابلوهای VMS، پیام متغیر و بیلبورده‌های موجود در سطح جاده‌ها، تبلیغات گسترده‌ای با موضوعات کاهش سفر و آموزش رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام داده است. ‌

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

تحلیل کارشناسی درب های ضد سرقت ارزان

در ابتدا باید عرض کنیم که درب های ضد سرقت ارزان قیمت با درب های بازاری کاملا متفاوت هستند و باید بدانید که درب ها از نظر وزن، ضخامت چهارچوب، کیفیت رویه و یراق الات تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تحلیل درب های چینی، ایرانی و ترک خواهیم پرداخت. درب ضد سرقت […]

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب   برای خرید لباس گربه سیاه در قزوین نیازی نیست که به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید بلکه می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. در صورتی که قصد دارید لباس گربه سیاه سفارش دهید می توانید با خرید از سایت ما آن […]