تفسیر تست تراکم استخوان چگونه است؟

شکستگیهای لگن پس از سقوط رخ میدهند، اما دو سوم شکستگیهای مهرهای به صورت خاموش بوده و با یک فشار مختصر مانند بلند کردن یک جسم، عطسه کردن و خم شدن رخ میدهند. به این علت که در این دو قسمت احتمال کاهش تراکم استخوان (پوکی استخوان) و شکستگی بیشتر است. هرچند میزان عوارض (موربیدیته) در شکستگیهای مهرهای کمتر است، اما میزان مرگ ومیر (مورتالیته) آنها به دلیل خطر بیماریهای ریوی و قلبی-عروقی بیشتر است. علاوه بر افت طبیعی هورمون ها که پس از یائسگی رخ می دهد ، استروژن زنان ممکن است در طول معالجات خاص سرطان کاهش یابد . به طور کلی کاهش سطح هورمون جنسی باعث ضعف استخوان ها می شود . یکی از بهترین راهها برای جلوگیری از ضعف استخوانها، کار بر روی ساختن استخوانهایی محکم است. آگونیستهای استروژنی یا آنتی آگونیست: رالوکسیفن (Raloxifene , Evista) یکی از این داروها است. کاهش سطوح استروژن در یائسگی یکی از قوی ترین عوامل خطر برای ابتلا به پوکی استخوان است.

T Score در تراکم استخوان اگرچه پوکی استخوان در زنان مسن شایع تر است ، اما مردان نیز می توانند دچار بیماری پوکی استخوان شوند . این بیماری در دوران یائسگی زنان بسیار شایع است زیرا در این دوران استروژن در بدن زنان کم میشود. پوکی استخوان یک مشکل شایع و یک وضعیت پزشکی است که شاخص آن استخوان هایی است که دارای چگالی کمتری نسبت به استخوان معمولی هستند و به اندازه استخوان های معمولی و طبیعی نیز قوی نیستند . بر اساس آمارها ۲۰٪ زنان ایرانی بالای ۵۰ سال دچار درجات قابل توجهی از کاهش تراکم استخوان هستند که احتمال شکستگی های ناشی از پوکی استخوان را در آنها بیشتر می کند. در این مقاله به معرفی و بررسی سنجش تراکم استخوان پرداخته ایم تا شما را با این روش تشخیصی بیشتر آشنا کنیم. در صورت داشتن عوامل خطر ابتلا به آن باید زیر ۶۵ سال بررسی شوند. متاسفانه افراد تا زمانی که دچار شکستگی نشوند یا آزمایش سنجش تراکم استخوان که پزشک به منظور بررسی پوکی استخوان آن را تجویز میکند را انجام ندهند ، متوجه پوکی استخوان خود نخواهند شد .

شکستگیهای ناشی از استئوپروز، شکستگیهایی هستند که به طور معمول در آن موقعیتها در افراد سالم شکستگی استخوان رخ نمیدهد. سنجش تراکم استخوان یک روش پزشکی است که برای تعیین تراکم استخوان یا قدرت آن استفاده می شود. سلام خسته نباشید خواستم بدونم الان تخمک کشی انجام میشه یا اینکه تعطیله و اینکه آی وی اف بدون تعیین جنسیت چقدر هزینه اش میشه؟ سنجش تراکم استخوان ممکن است با استفاده از اشعه ایکس ، جذب انرژی با اشعه ایکس دوگانه (DEXA یا DXA) یا سی تی اسکن مخصوص انجام شود که از نرمافزارهای رایانهای برای تعیین تراکم استخوان لگن یا ستون فقرات استفاده می کند . بنابراین سنجش تراکم استخوان برای تشخیص پوکی استخوان و همچنین تعیین خطر شکستگی در آینده مورد استفاده قرار می گیرد . پزشکان با استفاده از نتیجه این آزمایشات روشهای درمانی مناسب را به افراد دارای پوکی استخوان پیشنهاد میدهند.

تعداد 588 نفر از زنان 20-69 ساله بندر بوشهر با در نظر گرفتن معیارهای خروج افراد از مطالعه، به روش نمونه گیری تصادفی خوشه ایاز 13 منطقه جمعیتی شهر بوشهر انتخاب شدند و به روش DXA در سه منطقه فمور (گردن، تنه و اینتر تروکانتریک) و ستون فقرات (L2-L4) تحت انجام دانسیتومتری قرار گرفتند. بهعبارتدیگر آنچه در کودکان، مخصوصاً در کودکانیکه دچار بیماریهای مزمن هستند بهعنوان تفسیر اسکن سنجش تراکماستخوان ارایه میشود، باید درمقایسه با افراد سالم یکسان ازنظر قد، جثهی بدن، حجم استخوانها، مرحلهی بلوغ و سن استخوانی باشد. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که استخوان آنقدر شکننده شود که خیلی راحت تر از حد انتظار دچار شکستگی شود . این تغییرات آن قدر کوچک هستند که در برابر خطای اندازه گیری دستگاه در فواصل زمانی کمتر از 3 سال، به چشم نمی آیند. اگر آزمایش خود را روی یکی از این نقاط انجام دهید و پاسخ آن مثبت باشد، ممکن است پزشک توصیه کند این آزمایش را در ستون فقرات یا ران خود تکرار کنید.

اگر شما این مقاله را تحسین می کنید، مایلید اطلاعات بیشتری در مورد z score در تراکم استخوان بدست آورید به سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابه

تحلیل کارشناسی درب های ضد سرقت ارزان

در ابتدا باید عرض کنیم که درب های ضد سرقت ارزان قیمت با درب های بازاری کاملا متفاوت هستند و باید بدانید که درب ها از نظر وزن، ضخامت چهارچوب، کیفیت رویه و یراق الات تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تحلیل درب های چینی، ایرانی و ترک خواهیم پرداخت. درب ضد سرقت […]

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب

سفارش لباس گربه سیاه در قزوین با قیمت مناسب   برای خرید لباس گربه سیاه در قزوین نیازی نیست که به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید بلکه می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. در صورتی که قصد دارید لباس گربه سیاه سفارش دهید می توانید با خرید از سایت ما آن […]